Trochę historii!
Zdjęcia zamieszczone na tej stronie pochodzą z publikacji ZAMEK W NIEDZICY - Krajowa Agencja Wydawnicza
w Krakowie, 1987 rok, zdjęcia E. Rachwał, St. Kolowca, J. Markiewicz.
A teraz odrobina informacji o sztucznym zbiorniku Jeziora Czorsztyńskiego. Za nim powstało jezioro, rejony te ustawicznie nękane były przez powodzie. Orędownikiem budowy zapory był pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Gabriel Narutowicz, wybitny specjalista i twórca podobnych obiektów w Szwajcarii. Decyzja o rozpoczęciu budowy zbiorników zapadła pod koniec lat sześćdziesiątych. W 1975 roku rozpoczęto budowę trzech zapór czołowych: głównej Czorsztyn -Niedzica, zapory Sromowce i zapory na potoku Niedziczanka.
W 1994 roku oddano do użytku zbiornik wyrównawczy tzw. Jezioro Sromowieckie w Sromowcach Wyżnych. Inwestycja została zakończona w 1997 roku, w roku wielkiej powodzi w Polsce. Budowa zapory wiązała się
z budową nowych osiedli mieszkaniowych, dróg oraz z dużą ingerencją w środowisko naturalne. Na jeziorze powstała sztuczna tzw. Ptasia Wyspa, na której ptaki zakładają gniazda lęgowe. Ciekawostką jest, że nad jeziorem Sromowieckim specjalnie zamontowano bariery uniemożliwiające żabom wchodzenie na drogę, a po wschodniej stronie jeziora wybudowano dla nich Żabie Stawy (tam płazy składają skrzek). Trwają również prace nad utworzeniem na skarpie zapory stanowiska dla najpiękniejszego z motyli pienińskich – niepylaka apollo. Tereny te odwiedzają również czarne bociany (niezwykle rzadki gatunek).
Troszkę o miejscowości Czorsztyn, w pobliżu której znajduje się nasz kompleks. Wieś została założona w połowie XIV wieku. Podobno pierwotnie nazywała się Wronin. Po przybyciu na te tereny niemieckich osadników, nazwę zmieniono na Szornstein (stercząca skała). Nazwa ta później została spolszczona na obecną - Czorsztyn. W 1818 roku Czorsztyn został zakupiony przez rodzinę Drohojowskich. W latach międzywojennych Drohojowscy rozpoczęli intensywną rozbudowę nowoczesnego letniska Nadzamcze. Historyczne zabudowania wsi zostały jednak zalane wodami Jeziora Czorsztyńskiego.
Przedstawione na zdjęciach zamki w Czorsztynie i Niedzicy zostały wzniesione na dwóch przeciwległych brzegach rzeki Dunajec. W linii powietrznej są oddalone od siebie zaledwie półtora kilometra, a historycznie należały do dwóch różnych obszarów geograficznych - zamek w Czorsztynie do Podhala, zamek w Niedzicy do Spisza. Niegdyś zamek w Czorsztynie mieścił się na terenie Polski, a zamek w Niedzicy na terenie Węgier. Granicę między Polską a Węgrami wytaczał bieg rzeki Dunajec. W roku 1920 na podstawie plebiscytu przeprowadzonego na Spiszu, zamek
w Niedzicy stał się częścią Zamagurza Spiskiego i dlatego znalazł się w obrębie granic Polski.